Governing Body

Here at St John the Divine Primary School we have an active governing body.

Our governors are representatives of the parents, school staff and the local community.

The Full Governing Body (FGB) meet once a term. Alongside this the governors work is supported through termly committee meetings. There are four committees: Standards, Teaching and Learning, Admissions, Finance and Audit and the Buildings committee. The Chair of the Governing Body is Peter Truesdale.

The Standards, Teaching and Learning Committee (ST&L) support the leadership team in ensuring that high standards are maintained in teaching and learning and that our curriculum is relevant to our children, whilst meeting statutory requirements. The Chair of the Standards Teaching and Learning Committee is Luke Davy. 

The Finance and Audit Committee (F&A) is responsible for overseeing school expenditure within the school budget. The Buildings Committee is now part of the Finance and Audit Committee, and remains responsible for Health and Safety and ensuring that there is a clear development plan to enable us to keep our Old Victorian building in the best shape possible to provide for your child to enjoy during their time with us. The Chair of the Finance and Audit Committee is Mark Chapman. 

The Admissions Committee (ADM) is responsible for ensuring that our admissions policy is adhered to. The Chair of the Admissions Committee is Mark Williams. 

The day-to-day running of the school is entrusted to the Headteacher and staff.

Our Governing Body

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance 2020 – 2021
Mrs Catherine Warland ExOfficio Finance & Audit
Standards, Teaching & Learning
Admissions
Buildings
Head Teacher

None

FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

F & A 03.11.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

ST& L 24.02.2021

F&A 11.03.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance 2020 -2021
Canon Mark Williams ExOfficio Finance & Audit
Standards, Teaching & Learning
Admissions
Faith Governor
Safeguarding Governor
None FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

F &A 03.11.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance 2020 -2021
Nicholas Quanrud

01.12.2018

to

01.12.2023

Foundation

Governor

Curriculum Committee None None FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

FGB 23.03.2021

 

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance 2020 – 2021

Mark Chapman

01.04.2018

to

01.04.2022

PCC Governor Finance and Audit

Chair of the Finance and Audit Committee

Link Governor for Key Stage One

None FGB 11.06.2020

F &A 03.11.2020

FGB 01.12.2020

F& A 11.03.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance
2020 – 2021

Luke Davy

01.09.2018

to

01.09.2022

Parent

Governor

Standards, Teaching and Learning

Finance and Audit

Link Governor for Inclusion None FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

ST &L 17.11.2020

ST& L 24.02.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance

2020 -2021

Peter Truesdale

11.06.2019

to

11.06.2023

PPC Finance & Audit
Standards, Teaching & Learning
Admissions
Buildings
Chair of Governors Governor at St Gabriel’s College FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

F &A 03.11.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

ST& L 24.02.2021

F&A  11.03.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance

2020 – 2021

Sophia Anderton

01.09.2019

to

01.09.2023

PPC Standards, Teaching and Learning None None FGB 11.06.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

ST& L 24.02.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance
2020 -2021

Julia Payne

01.12.2019

to

01.12. 2023

PPC Finance and Audit None None FGB 11.06.2020

FGB 24.09.2020

F &A 03.11.2020

ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

ST& L 24.02.2021

F&A 11.03.2021

FGB 23.03.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance
2020 -2021

Sonia Berglund

01.06.2019

to

01.06.2023

Staff Governor Standards Teaching & Learning None None ST &L 17.11.2020

FGB 01.12.2020

ST& L 24.02.2021

Name & Term Committee Membership Responsibilities Register of interests Attendance
2020 -2021

Ola Fashola

30.11.2020

to

30.11.2024

Parent Governor Standards Teaching & Learning None None ST& L 24.02.2021

FGB 23.03.2021

Peter Truesdale – Chair of Governors

I have lived in Kennington and worshipped at Saint John the Divine for nearly 40 years. My Mum was a primary school teacher! I was a member of Lambeth Council for 20 years, including four years as a leader of the council. The first in my family to go to university, I know how important education is and what I owe to those who taught me.

Canon Mark Williams 

I have been the Vicar of St John the Divine Church since 2010, and as the parish priest I am an ex-officio governor of the School. A keen musician, I grew up in South Wales, and am also the first person in my family to go to university, thanks to some exceptional teachers along the way. I am fiercely committed to improving opportunities, educational or otherwise, for all people, irrespective of background, and I love working in and celebrating our diverse multi-cultural context in London.

Luke Davy – Parent Governor

My children have been attending St John the Divine Primary School for many years, with my eldest starting in 1999 and this has led me to have a strong affiliation with the school, and local community. I have worked in and around education for over twenty years working in partnership with schools, colleges and universities delivering a number of sports, social development, pupil engagement, peer mentoring and educational review projects. I have worked in the private and public sector and have gained a wide number of experiences, which will now be able to benefit St John the Divine in many key areas. I currently work at Roehampton University working closely with students to ensure they achieve their full potential.

Julia Payne – Foundation Governor
I have regularly worshipped at St John the Divine Kennington, as a member of the adult choir for the last seven years.  My professional background is in Banking, with over 30 yeas experience, supporting customers to achieve their financial ambitions  My role as a governor will be to act as a critical friend, to ensure all children are in an environment where they can reach their full potential.
Mark Chapman – Foundation Governor
I have worshipped at St John the Divine Kennington for 10 years, and lived in the Kennington area for over 15 years. Currently a partner in an Asset Management company I bring a focus on the finance and audit committee to ensure that the school does the best for our children with the limited resources available. As a parent of three children at the school I can see the real difference that the school makes to individual children – enabling them to achieve their full potential – and am passionate about ensuring that the school continues to provide that for all those that we welcome in.
Sonia Berglund – Staff Governor
As a member of the teaching body of St John the Divine, I have day-to-day experience of the life of the school and the challenges we face as educators. Since joining the school in December 2019, I’ve developed knowledge of its teaching and learning practices, which enables me to realise the extent to which the education we work for has an impact on our pupils. Engaging pupils and making them feel that they can own their learning is what I like to aim for, every day, and it has led me onto completing a MEd in transforming practice. I look forward to act as a source of support to the board of trustees and head teacher of our school.
Ola Fashola – Parent Governor

I am a father of four children and I currently have two children at St John The Divine Church of England Primary School, my son is in Year One and my daughter is in Year Four. My eldest daughter also attended the school. My family has a strong relationship and commitment to the school. As a parent Governor, I will represent other parents to ensure that the school provides the best possible education, opportunities, and experiences for all our children. My professional background is in law and business analysis. I have also worked in the legal profession for over 20 years in different capacities and I have a strong interest in education. It is my belief that my experiences over the years would be of value to the governing body, parents, and the school in general.

Governor question form

This is your form description. Click here to edit.

Governor News – September 2020

We Welcome Julia Payne and Deacon Nick Quanrud to our governing body team. We also thank Doyin Adelakun for her work with the governing body during her four years in office.

Governor Responsibilities

Chair of Governors – Peter Truesdale

Vice Chair of Governors – Julia Payne

Chair of the Finance & Audit Committee – Mark Chapman

Chair of the Standards, Teaching & Learning Committee – Cannon Mark Williams

Chair of the Admissions Committee – TBA

Register of Business Interests